CEFR

Mnogo puta čujemo da je neko na B2 nivou poznavanja engleskog jezika ili da je krenuo na A2 kurs engleskog ili nekog drugog jezika.

Također, kada se prijavljujemo na neki posao traže nam da upišemo stepen poznavanja traženog jezika. Šta zapravo znači ta kombinacija brojeva i slova kada govorimo o poznavanju stranog jezika?

Nazivi nivoa poznavanja jezika se zapravo odnose na CEFR – Common European Framework of Reference for languages (Zajednički evropski referentni okvir za žive jezike).

CEFR je međunarodno priznat standard za opisivanje jezičkih sposobnosti i koristi se svuda u svijetu, ali svakako najviše u evropskim zemljama. Upoznajte se pobliže sa svim stepenima jezika.


Basic English User (A1-A2)

A1 (Beginner)

Može razumjeti i koristiti poznate svakodnevne izraze i vrlo osnovne fraze usmjerene na zadovoljenje potreba konkretnog tipa.

Može predstaviti sebe i druge te može postavljati i odgovarati na pitanja o osobnim detaljima kao što su gdje netko živi, ​​ljudi koje poznaju i stvari koje imaju.

Može komunicirati na jednostavan način pod uvjetom da druga osoba govori polako i jasno i spremna je pomoći.

A2 (Elementary)

Može razumjeti rečenice i često korištene izraze koji se odnose na područja od neposredne važnosti (npr. vrlo osnovni osobni i obiteljski podaci, kupovina, lokalna geografija, zaposlenje).

Može komunicirati u jednostavnim i rutinskim zadacima koji zahtijevaju jednostavnu i izravnu razmjenu informacija o poznatim i rutinskim stvarima.

Može jednostavnim riječima opisati aspekte svog porijekla, neposrednog okruženja i pitanja u područjima hitne potrebe.


Independent English User (B1-B2)

B1 (Intermediate)

Može razumjeti glavne tačke jasnog standardnog unosa o poznatim stvarima s kojima se redovito susreće na poslu, u školi, u slobodno vrijeme itd.

Može se nositi s većinom situacija koje se mogu pojaviti u toku putovanja u području gdje se govori jezik. Može napisati jednostavan povezani tekst o temama koje su poznate ili od osobnog interesa.

Može opisati iskustva i događaje, snove, nade i ambicije te ukratko dati razloge i objašnjenja za mišljenja i planove.

B2 (Upper-Intermediate)

Može razumjeti glavne ideje složenog teksta o konkretnim i apstraktnim temama, uključujući tehničke rasprave u svom području specijalizacije.

Može komunicirati s određenim stupnjem tečnosti i spontanosti koji čini redovitu interakciju s izvornim govornicima sasvim mogućom bez napora za bilo koju stranu.

Može proizvesti jasan, detaljan tekst o širokom rasponu tema i objasniti stajalište o aktualnoj temi dajući prednosti i nedostatke različitih opcija.


Proficient English User (C1-C2)

C1 (Advanced)

Može razumjeti širok raspon zahtjevnih, dužih tekstova i prepoznati implicitno značenje. Mogu se izražavati tečno i spontano bez mnogo očitog traženja izraza.

Može fleksibilno i učinkovito koristiti jezik u društvene, akademske i profesionalne svrhe.

Može proizvesti jasan, dobro strukturiran, detaljan tekst o složenim temama, pokazujući kontroliranu upotrebu organizacijskih obrazaca, poveznica i kohezivnih sredstava.

C2 (Proficiency)

Može s lakoćom razumjeti gotovo sve što čuje ili pročita. Može sažeti informacije iz različitih govornih i pisanih izvora, rekonstruirati argumente i prikaze u koherentnoj prezentaciji.

Može se izražavati spontano, vrlo tečno i precizno, razlikujući finije nijanse značenja čak iu složenijim situacijama.

Corner